Jak walczyć z muchami?
Jak walczyć z muchami?
Wiosna i lato, to tradycyjnie już okres walki z muchami. W oborze panują idealne warunki środowiska do rozwoju larw – jest wilgotno, ciepło i jest mnóstwo pożywienia, dzięki czemu muchy bezkarnie namnażają się i niepokoją nasze zwierzęta, a miejscem do tego szczególnie „ulubionym” są cielętniki.
I chociaż całkowite wyeliminowanie ich z naszych obór jest praktycznie niemożliwie, to walkę z tymi uciążliwymi owadami podjąć musimy.
Dlaczego jest to takie ważne?
Roznoszą choroby grzybicze, bakteryjne i wirusowe pomiędzy osobnikami w jednym stadzie, ale również pomiędzy gospodarstwami. Są jednym z głównych czynników sprzyjających rozwojowi epidemii mastitis w stadach bydła mlecznego.
Bydło przebywające w oborze pełnej much narażone jest na nieustanny stres, zakłócony jest spokojny odpoczynek zwierząt oraz pobieranie paszy.
Walka z muchami w oborze- metody
Walka z muchami i ich larwami nie jest prosta, wymaga czasu oraz cierpliwości. Skuteczność zależy od metody oraz zastosowanego środka i przede wszystkim od zwalczania much w każdym stadium rozwoju.
- Częste usuwanie obornika, wymiana ściółki oraz opróżnianie kanałów gnojowych, czyszczenie ruszt i oczywiście dezynfekcja pomieszczeń inwentarskich.
- Kolejną metodą jest zastosowanie środków chemicznych – owadobójczych. Największą skuteczność osiąga się spryskując powierzchnie czyste, czyli oskrobane i umyte ściany, a najlepiej wybielone, ze zmiecionymi pajęczynami ze stropów i okien.
W naszej ofercie dostępne są do tego celu różnorodne środki w postaci proszków, granulatów i płynów, którymi posypuje lub spryskuje się miejsca przebywania larw.
Preparaty przerywają cykl rozwojowy larw muchy lub deformują poczwarki.
Trutka na muchy i inne owady latające Środek owadobójczy na larwy much Preparat owadobójczy na muchy
Z uwagi na bezpieczeństwo, pomieszczenie czyszczone i dezynfekowane, pokrywane preparatem powinno być w tym momencie puste. Elementy wyposażenia, które mają kontakt z wodą pitną i paszą dla zwierząt powinny być szczelnie zakryte folią, co zabezpieczy przed osiadaniem na nich drobin preparatu, które mogą być szkodliwe dla zwierząt.
Wspomagającą metodą zwalczania much w oborach są lepy, które rozwieszane lub naklejane na elementy budynku wyłapują część owadów.
Można je znaleźć w naszym sklepie: www.farmax.pl
Lep na muchy z metalowym uchwytem Lep na muchy w arkuszach Lep na muchy w rolce
Jak widać metod walki z muchami jest mnóstwo. Jedno jest pewne, aby osiągnąć największą skuteczność warto zastosować kilka z nich jednocześnie, żeby uzyskać oczekiwany efekt.
Dezynsekcja to jeden z podstawowych zabiegów, które należy przeprowadzać regularnie. Muchy niepokoją zwierzęta , rozprzestrzeniają choroby i przy tym zmniejszają wydajność zwierząt. Koszty inwestycji w środki owadobójcze są znacznie niższe niż konsekwencje finansowe jakie mogą powodować muchy.